Pożyczki pozabankowe – wady i zalety

W dzisiejszych czasach niemal każdemu marzy się własny dom, lepsze auto czy nowszy model telewizora. Nasze społeczeństwo stało się bardzo konsumpcyjne, na wzór zachodniego modelu życia. Chociaż ambicje niewątpliwie mamy duże, to z naszymi zarobkami już nie jest tak różowo – wciąż pozostajemy w tyle w porównaniu do Niemiec czy Francji. Stąd też coraz większa popularność pożyczek pozabankowych. Wystarczy wyjść na ulicę, zajrzeć do skrzynki pocztowej lub włączyć telewizję, by zostać zasypanym hasłami „pożyczka od ręki”, „wypełnij wniosek i otrzymaj gotówkę w 15 minut”, „spełnij swoje marzenia”. Tylko czy zawsze wzięcie pożyczki jest rozsądną decyzją? W tym artykule zajmiemy się zaletami oraz wadami popularnych pożyczek.

Pożyczki – dlaczego warto?

W wielu firmach pożyczkowych otrzymasz pożyczkę od ręki – jak choćby w Wonga.pl bez dokładnej weryfikacji odnośnie do twoich zarobków oraz twojej historii jako dłużnika. Z punktu widzenia niektórych osób jest to korzystne, bowiem nie dostałyby one zwykłego kredytu w banku. Trzeba jednak pamiętać, że to, iż firmy nie obchodzi, czy mamy środki na spłacanie zaciągniętego zobowiązania, nie oznacza, że będziemy mieli w tej kwestii taryfę ulgową. Zazwyczaj szczególnie firmy oferujące tzw. chwilówki bardzo skrupulatnie przestrzegają terminów odnośnie do spłacania rat przez klientów. Sam proces otrzymania pożyczki jest bardzo prosty, a wniosek można zgłosić w kilka minut nawet przez internet.

Pożyczki – jakie są ich wady?

O ile najpopularniejsze banki to zazwyczaj potężne i stabilne instytucje z ugruntowaną pozycją na rynku, to z firmami pożyczkowymi bywa często wręcz odwrotnie. Niejednokrotnie co chwilę pojawiają się na rynku i znikają z niego, poza tym nie podlegają prawu bankowemu, tylko kodeksowi cywilnemu. Nie są tak skrupulatnie kontrolowane przez państwowe organy. Często mają zagranicznego właściciela i w razie nieporozumień i konfliktów z firmą, mamy trudną sytuację. Wiele osób zwraca też uwagę na skrajnie niekorzystne warunki udzielanych pożyczek, co czasem ma miejsce. Wystarczy spóźnić się o jeden dzień z zapłatą, aby naliczono astronomiczne odsetki.

Czy warto brać pożyczki?

Każdy musi sam ocenić, czy w jego przypadku warto wziąć pożyczkę od firmy, która nie jest bankiem. Warto kierować się zdrowym rozsądkiem i nie pożyczać zbyt dużych kwot, a także uważnie patrzeć na warunki umowy. Nie zaszkodzi też prześledzić historii firmy i sprawdzić, jaka jest jej historia oraz jakie opinie na jej temat krążą w internecie. To z pewnością pomoże nam wybrać właściwą decyzję.