Konsekwencje piramidy finansowej

Sprawa piramidy finansowej powinna być znana przez wszystkich. Potencjalnie, każdy z nas mógłby być uczestnikiem takiej piramidy i nawet o tym nie wiedzieć. Właśnie dlatego warto być ostrożnym.

Znane piramidy finansowe

Piramida finansowa jest to proces, który polega na tym, że jeden organizator procesu wzbogaca się na wszystkich uczestnikach. Z całą pewnością, trzeba przyznać, że taki organizator jest bardzo sprytny. Ogromną popularnością cieszyły się rosyjskie piramidy finansowe, które zostały założone przez Siergieja Mawrodiego. Osoba ta wymyśliła bowiem wirtualną walutę, na którą przeliczano pieniądze, które wpływały na konto organizatora. Na szczęście taka piramida szybko upadła. Na świecie istniało wiele piramid finansowych. W Polsce również takie sprawy miały niestety miejsce. Polskie prawo karne mówi o tym, że prowadzenie piramidy finansowej jest karalne. Organizator takiej piramidy może zostać skazany na wiele lat pozbawienia wolności. Organizator, który wprowadza uczestników w błąd, popełnia przestępstwo. Samo to, że ktoś zarządza nielegalnie aktywami jest karalne.  

Nielegalne zdobywanie pieniędzy

Wiele osób zastanawia się nad wzięciem udziału w piramidzie finansowej. Takie osoby trzeba przede wszystkim ostrzec, ponieważ proces ten jest całkowicie nielegalny i zły. Piramida finansowa często nie jest rozumiana przez uczestników, właśnie dlatego wpłacają oni pieniądze na nieznane konto bankowe. Organizator wmawia im, że taki proces im się opłaci i zyskają oni sporo pieniędzy. Prawda jednak jest zupełnie inna, a takie osoby mogą stracić wszystkie swoje oszczędności. Należy ustrzec się przed takimi piramidami i nigdy nie brać udziału w czymś takim. Wbrew pozorom, bardzo łatwo jest rozpoznać taką piramidę. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaki zysk oferuje nam dany organizator. Kiedy przewyższa on lokaty bankowe, możemy zorientować się, że coś jest nie tak. Z całą pewnością może być to pierwszy sygnał ostrzegawczy. Dla nowych członków piramidy, bardzo często organizowane są różne promocje. To kolejny sygnał, że coś może być nie tak. Nielegalne dochody z takiej piramidy finansowej przede wszystkim nie podlegają opodatkowaniu, więc państwo nie czerpie żadnych korzyści z takich pieniędzy. Jest to więc z całą pewnością nielegalne źródło dochodu. Bardzo często osoby, które biorą udział w takiej piramidzie nawet nie zdają sobie sprawy, że robią coś złego. Właśnie dlatego każda osoba powinna zapoznać się z tym tematem.

Piramidy finansowe z całą pewnością nie przynoszą nic dobrego. Więcej informacji na ich temat znajdziesz tutaj: https://kapitalni.org/pl/artykuly/piramida-finansowa-co-to-jest-i-jak-dziala-schemat-ponziego,73,273