Kredyt hipoteczny i wkład własny

Jak powszechnie wiadomo zgromadzenie wkładu własnego nie jest prostym zadaniem, ale niestety w wielu przypadkach nie można się bez niego obejść. Banki coraz częściej wymagają sfinansowania zakupu nowej nieruchomości z własnych środków finansowych. Warto wspomnieć również i o tym, że im większy wkład własny, tym automatycznie wzrasta zdolność kredytowa.

Czym tak naprawdę jest wkład własny?

Z praktycznego punktu widzenia wkład własny to kapitał, którym musi dysponować kredytobiorca, aby móc ubiegać się o kredyt hipoteczny. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że wbrew pozorom wkładem własnym może być nie tylko gotówka. Banki coraz częściej przyjmują inne formy wkładu własnego. Mowa tutaj przede wszystkim o wartości rynkowej działki na której ma być zbudowany dom albo dofinansowanie Mieszkanie dla Młodych. Wkładem własnym mogą być również zakupione materiały budowlane albo środki z likwidacji książeczki mieszkaniowej. 

Ile wkładu własnego przy kredycie hipotecznym?

W zależności od danego banku i naszej zdolności kredytowej, wkład własny może stanowić od 10% do 20%. Banki bardzo często korzystają z pomocy specjalnego wskaźnika LTV, który bardzo dokładnie pokazuje relację kwoty kredytu hipotecznego do wartości zabezpieczenia. Jeżeli bank jest skłonny udzielić nam 90% LTV, to brakujące 10% stanowi właśnie wkład własny. 

Jakie są zalety kredytu hipotecznego z wkładem własnym?

Pozyskanie kredytu bez wkładu własnego jest bardzo trudne do zrealizowania, dlatego też niezbędne jest posiadanie przynajmniej 10% wartości zakupionej nieruchomości. Warto wspomnieć również i o tym, że kredyty bez wkładu własnego są znacznie droższe od tych z wkładem własnym. Optymalne warunki kredytu hipotecznego najczęściej można uzyskać dopiero przy 20% wkładzie własnym. Im większy kapitał własny, tym większa zdolność kredytowa i większa oszczędność. 

Jak można udokumentować wkład własny?

Jeżeli chodzi o udokumentowanie wkładu własnego, to najprostszą metodą jest oczywiście skorzystanie z pomocy zwykłego potwierdzenia zrealizowania przelewu. W tym konkretnym przypadku warto zadbać o to, aby w tytule przelewu znalazły się dokładne informacje jaki jest cel transferu środków. Banki bez żadnego większego problemu akceptują również specjalne oświadczenia podpisane przez obie strony umowy. Pamiętać należy jedynie o tym, że określone oświadczenie musi znaleźć się w stosownych akcie notarialnym. Ważne jest również to, aby wkład własny wpłacić w odpowiednim momencie. Jeżeli finansujemy zakup nieruchomości z rynku wtórnego to niektóre banki mogą wymagać tego, aby środki własne zostały wpłacone do sprzedawcy przed uruchomieniem kredytu hipotecznego.